Často dotazy

Necítím se dobře, ale mám obavy jít na terapii...?

Často se setkávám s lidmi, kteří vnímají využití psychoterapie jako vlastní selhání, slabost.  Většina z nás byla vychována přístupem, ve kterém byla velkou hodnotou schopnost poradit si sám. Emoce bylo lépe držet uvnitř, každý výkyv byl trestán. Zvykli jsme si na všudypřítomné hodnocení, srovnávání s ostatními, tlak na výkon. 

Ke svým dětem se snažíme přistupovat jinak - s respektem k jejich individualitě. Snažíme se je podporovat v jejich silných stránkách a vedeme je k přijetí těch slabších. Posilujeme jejich sebehodnotu, respektujeme jejich emoce v celé jejich šíři, byť jsou třeba kvantitativně jiné, než ty naše. 

Totéž Vám nabízí terapie. Bezpečné prostředí, bez hodnocení. Pochopení, jací jsme, jaké jsou naše hodnoty, náš temperament - bez nároků splývat s ostatními. V terapii se člověk poznává, hledá svou podstatu, více si rozumí, bývá k sobě laskavý, leckdy poprvé v životě. 

Je to čas, který věnujeme sami sobě, forma sebepéče, které jsme odvykli, přitom je tak důležitá...

Jak často musím chodit na terapii?

V psychodynamické psychoterapii, ze které vycházím, hraje zásadní roli terapeutický vztah. Že se potkáme, že se poznáme, postupně budujeme důvěru a bezpečí. Proto je zejména zpočátku vhodné potkávat se alespoň 1x týdně. Postupně, když vše dobře funguje, je možná frekvence 1x za 14 dní. Delší intervaly mohou fungovat ve formě podpory, hlubší změny bývají při takové formě setkávání obtížné.

Potřebuji poradit, je pro mě i tak vhodná psychoterapie?

Většina klientů přichází s otázkou. Co mám dělat? Co bych měl/a změnit? Co byste dělal/a Vy? 

Psychoterapie není o radách. Těch ostatně slýcháme od přátel/rodiny mnoho. Kdyby dobře sloužily, žili bychom možná zcela bez starostí. Věřím, že každý člověk sám nejlépe ví, co potřebuje. Jen si to ne vždy dovolí, ne vždy je řešení v danou chvíli k dispozici. V terapii společně  hledáme odvahu, posilujeme vlastní hodnotu a odpovědnost, zkoumáme důsledky a smysl jednotlivých rozhodnutí. Pokud se nám daří, otvírají se nové možnosti a řešení. Terapeut není expertem na život klienta, je jeho průvodcem, důvěrníkem...

Co je to dynamická psychoterapie?

Dynamická psychoterapie je terapeutický přístup původně vycházející z psychoanalýzy. Zatímco klasická psychoanalýza klade důraz především na sexualitu, současné dynamické směry více akcentují vliv emočně významných zážitků v životě klienta včetně raných zážitků z dětství. Zpracování těchto významných událostí pak lze využít v řešení současných intra i interpersonálních problémů.

Jak probíhají sezení?

Základní technikou v terapii je rozhovor, kdy se s klientem snažíme o vytvoření bezpečného a důvěrného terapeutického vztahu. Klient tak získává prostor a příležitost k lepšímu porozumění svého chování, postojů a působení na okolí.

Máte dotazy nebo se chcete objednat?

Napište mi.